צור קשר

איך לבחור תאורה למטבח

התרבות הישראלית אוהבת אוכל, נושמת אוכל, חיה ומדברת אוכל וכמובן גם מבשלת אותו מכל הלב. פלא שאנחנו מוכרחים לדעת איך לבחור תאורה למטבח שלא תתפשר על אלומת האור המדויקת לתוך המחבת או דלפק ההגשה? הנה כל מה שאתם צריכים לדעת לפני בחירת התאורה הכי נכונה למטבח שלכם:

 

איך בוחרים? הנה כמה כללי אצבע חשובים

תאורה יוצרת קשר, משחקי אור וצל, מדגישה חללים ומטשטשת כשצריך. כל החוקים הללו נכונים מאוד, אבל אין להם קשר למטבח. כאן הכלל המרכזי הוא: אור, אור והמון אור! יחד עם זאת, אין לנו צורך בשורות פלורסנט שהופכות מטבח לבן ללבן "בית משוגעים" ובוודאי שלא להשתגע עם כמויות של ספוטים מעל הארונות העליונים. אז מה כן? אור טוב, עם מראה נקי ומאוזן.

ועכשיו משהגדרנו את "כללי המשחק" לבחירת התאורה המדויקת במטבח – ניגש למלאכה:

כללי אצבע לבחירת התאורה המדויקת במטבח

מראה נקי ומאוזן

סוגים של תאורה למטבח

את התאורה במטבח אפשר לחלק לשלושה סוגים עיקריים:

התאורה הכללית

התאורה הכללית – היא נובעת גם מהכוח של התאורה הטבעית, כך שהיא "תתדלק" את התאורה החשמלית הקיימת. ולכן אם המטבח שלכם נהנה מאור טבעי נפלא ובוהק לאורך היום, כל שתצטרכו הוא רק לאזן אותו עם תאורת ערב מתאימה. אם המטבח שלכם הוא חלק מוצל וחשוך, סביר להניח שעליכם לתגבר אותו ביותר מגוף תאורה אחד, כך שכל הפינות החשוכות יהיו מוארות וברורות.

כמו כן, התאורה הכללית היא זו שמעניקה פיזור אור מקסימלי לחלל ולכן דרוש כאן גוף תאורה עם שטח רחב ורצוי מאוד צמוד תקרה.

תאורה נכונה למטבח

תאורה מייצרת אווירה

התאורה הביצועיסטית

התאורה הביצועיסטית – זוהי התאורה שממקסמת את יכולת העבודה במטבח ונותנת דגש על משטח העבודה במטבח, כך שנוכל לראות אותו מעולה בכל שעה. רצוי שתאורה זו תהיה לבנה כדי שנזהה טוב יותר את צבעיו הטבעיים של המזון במצבו הגולמי והמבושל ושהאכילה תתרחש כפי שהעין שלנו רגילה לראות אותה.

את התאורה הזו ממקמים בדרך כלל מעל השיש או האי במטבח, מעל כיריים וכיור. רצוי שהיא תהיה עם נורות חסכוניות המפיקות אור חזק לאורך זמן. יחד עם זאת, מטבחים קטנים בדירות קטנות, יגלו לא פעם שתאורה כללית אחת – חזקה ולבנה מאוד היא כל מה שדרוש.

 

התאורה האנרגטית

התאורה האנרגטית – מטבח מודרני הוא מקום סטייליסטי, של טרנדים ושל אווירה. אנחנו אוהבים לאכול ולארח במטבח, מגיעים אליו גם לאספרסו בבוקר אבל גם לדרינק של סוף היום ולכן הוא צריך להכיל גם אנרגיה ושינוי אווירה על פי ההרגלים ומצב הרוח.

לכאן נכנסים כל משחקי התאורה הקטנים והמתוחכמים שמייפים את העיצוב: תאורה על ארונות הויטרינה עם הכלים היפים או חפצי האמנות, ספוטים על אריחי אבן או חיפויים מיוחדים, נורות לד שקועות עם תאורה רכה והצללה נעימה ועוד.

גוף תאורה אלברטינה

ועכשיו מתכננים

אז אחרי שבדקנו והגדרנו את ההבדלים בין סוגי תאורה למטבח, אפשר להתחיל לעצב. כעת עלינו למצוא גופי תאורה יפים שמוצאים חן בעינינו ומתכתבים עם העיצוב הכללי של המטבח. מומלץ שאלו יהיו גופים שמתאימים לנורות חיסכון שנותרות עמידות לאורך זמן וחשוב שנורות אלו יהיו לבנות בפריטי התאורה הביצועיסטים והכלליים.

באשר לתאורת האווירה, היא תוכל להוסיף לאור הטבעי הקיים ולהעניק אור נוסף, אך אפשר גם לבחור אותה על פי הרצון להאיר ריצוף כהה או להכהות מעט ריצוף לבן ובוהק.

 

דוגמאות לגופי תאורה למטבח

צמודי תקרה

אין ספק שהם מהווים את הפתרון האידיאלי לחללי מטבחים שרוצים לשמור על תחושת המרחב והגודל, לשדר ניקיון וארגון וגם למקד את התאורה הכללית בפתרונות שמוכשרים להפיץ אור משמעותי.

תאורה נכונה למטבח

גופי תאורה צמודי תקרה בשילוב גופי תאורה תלויים

נברשות

את הנברשות נפגוש בדרך כלל במטבחים גדולים עם עיצוב כפרי, אקלקטי או קלאסי, מה שעוזר גם להביע את העיצוב הכללי וגם להפוך את המטבח המרווח לאזור מזמין ומחבק שנעים לעבוד, לארח ולאכול בו. הנברשות יוצרות תאורה כללית מעולה ולכן יתאימו מאוד למטבחים גדולים, אם כי צריך לזכור שהן לא יספיקו בהכרח כדי להעניק תאורה אופטימלית ליתר האזורים.

שנדליר 'קלריסה'

מנורות תקרה

מנורות התקרה שמאפיינות בעיקר את חדרי הפנים יכולות להוות את האור המשני במטבח עצמו. כלומר, ניצבות במיקום נוסף שבדרך כלל סובל מאפלוליות והתאורה הטבעית או גוף התאורה המרכזי לא מגיעים אליו. אם המנורה ממוקמת קרוב לאזורי העבודה, רצוי שהיא תהיה בעלת אור לבן וחזק, כך שתוכלו לקבל תאורה מצוינת במהלך הבישול.

מנורות "בר"

מעין שנדליר הפוך, כך שהנורות מופנות כלפי מטה ולא כלפי מעלה. מדובר בגופי תאורה מעוצבים שהתפתחו מתאורת הברים והפאבים שזקוקה לתאורה לאורך הדלפק ובפיזור אחיד. לכן מנורות אלו בדרך כלל יתאימו לאזורים שמעל האי או דלפק האכילה, פינת האוכל ואזורים משניים בתוך חלל המטבח.

 

אז מה נותר לכם? רק לבחור!

מלאי גופי התאורה למטבח עצום ולכן רצוי להתמקד בפתרונות אפקטיביים שילוו אתכם לאורך שנים בשהות במטבח. הבית של עידה הוא המקום המושלם למצוא בו את כל גופי התאורה היפים והאיכותיים למטבח, לצד מגוון גופי תאורה נוספים, חפצים ורהיטים שמשלימים את המראה הביתי.

תגובה תתקבל בברכה

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר.

דילוג לתוכן